Glasgevel van foyer opent tot luifel
Stripstaal voor maximale transparantie KIVI-NIRIA
Een verbindingsgang door een binnentuin is uitgebreid met een foyer. Een glasgevel met stripstaal verbindt de foyer met de tuin. Eveneens met stripstaal is een te openen geveldeel gerealiseerd van 8,7 meter breed. Deze taatst aan de bovenzijde en vormt in de open stand een luifel.
Het auditorium van het Koninklijk Instituut Van Ingenieurs KIVI-NIRIA in Den Haag staat achter in de tuin van het monumentale pand. Architect Amer Alhassan van AAArchitects heeft de bestaande verbindingsgang volledig vernieuwd en uitgebreid met een foyer. Aan de tuinzijde heeft de gang nu een glasgevel met een constructie van stripstaal. Eveneens met stripstaal is een te openen geveldeel gerealiseerd van 8,7 meter breed. Deze taatst aan de bovenzijde en vormt in de open stand een luifel.
Het ontwerp van de nieuwe verbinding (23,6 m lang) is in feite heel rationeel. Vanaf de voorbouw is een klein stukje gehandhaafd van de oude verbindingsgang, die richting tuin een gevel had met veel glas in houten kozijnen. Aan de zijde van het auditorium sluit de verbinding aan op een nieuwe hoge en brede toegangsdeur, die ingepast is het gevelstramien van deze zaal. Logisch gevolg hiervan is dat de verbindingszone naar de lezingenzaal toe steeds hoger en breder wordt.
AAArchitects heeft er voor gekozen om dit verloop op te delen in twee verschillende zones. Enerzijds is dat een foyerzone die overal even breed is maar waarvan het plafond oploopt (van 2400+ naar 4600+); anderzijds is dat een gangzone die toeneemt in breedte, maar waarvan het plafond overal even hoog is (2400+p).
Uitwaaierend
Het uitwaaierende plafond in de gangzone is vorm gegeven middels vijf stroken polyesterpanelen in verschillende kleuren, die naar de lezingenzaal toe allemaal toenemen in breedte. Elk paneel heeft dus een unieke vorm. Deze toenemende breedte heeft psychisch een utnodigend effect. Een van deze polyesterstroken is translucent uitgevoerd, met daarboven een lichtlijn.
De oplopende lijn van de verbinding tekent zich ook af in de gevel. Aansluitend op de bestaande gang is deze uitgevoerd in vijf horizontale glasstroken. Al die vijf stroken waaieren uit, waardoor dus elke ruit verschillend is.
De ruiten zijn inwendig mechanisch bevestigd, zodat aan de buitenzijde alleen een kitvoeg zichtbaar is. Aan de bovenzijde is de glasgevel slechts afgedekt met geplakt EPDM , dat doorgaat in het achterliggende dak. Daardoor is in de gevel uitsluitend glas te zien. Om te grote opwarming te voorkomen is dit glas zonwerend gecoat.
T-profielen
Om een zo hoog mogelijke transparantie te verkrijgen is de gevelconstructie uitgevoerd met stripstaal. Vanwege de benodigde glasaanslag is gekozen voor T-profielen 60.120.10. Deze profielen zijn uitsluitend als stijlen toegepast. In horizontale richting zijn geen profielen aangebracht en bestaat de dichting uitsluitend uit de kitvoeg tussen de ruiten.
De gevelstijlen hebben geen verder dragende functie, maar steunen af tegen een HEM300, die doorloopt over de gehele lengte van de gevel. Deze HEM300 wordt op twee plaatsen ondersteund door kolommen.
Staalconstructies
Deze HEM300 draagt ook het dak, samen met de gehandhaafde gangmuur op de perceelsgrens. Tussen deze HEM300 en de muur zijn drie staalconstructies gemaakt van IPE-profielen. Door het oplopende plafond van de foyer en het uitwaaierende plafond van de gangzone zijn deze staalconstructies steeds verschillend. De verbindingen hierin zijn momentvast omdat de overspanning kolomloos moest zijn. Om hoogte te winnen komen de staalprofielen boven het dakpeil uit. Daar zijn ze uiteraard ingepakt met isolatie en dakbedekking. Tussen deze staalconstructies zijn stalen dakplaten aangebracht.
Openslaande gevel
Behalve de visuele verbinding wilde AAArchitects ook een feitelijke verbinding creëren tussen foyer en tuin, vertelt architect Amer Alhassan. Daarvoor is een groot geveldeel draaibaar gemaakt. AAArchitects wilde daar geen openslaande deuren toepassen, maar koos voor een deur die naar boven toe open gaat. De constructie daarvan is min of meer gelijk aan een dakraam, qua aanslagprofielen en het scharnierpunt aan de zijkant. De draaipunten steunen af op verzwaarde stijlen. In open stand vormt de deur een luifel.
De deur is zo groot mogelijk gemaakt. De hoogte bedraagt vier glasruiten. De bovenzijde van de deur loopt mee in de oplopende gevellijn. Het scharnierpunt bevindt zich aan de lage zijde net boven de derde glasstrook, zodat de deur nog goed kan sluiten. Aan de andere zijde ligt het scharnierpunt op exact de zelfde hoogte vanaf vloer. De deur wordt opgetild met hydraulische cilinders aan weerszijden.
Verlijmd glas
De breedte van de deur is ook bepaald door de oplopende glaslijnen. De deur is zo geplaatst dat er bij geopende stand voldoende stahoogte is gerealiseerd (2,3 m). Aan de zijde van het auditorium werd de begrenzing van de opening vooral ingegeven door de plattegrond en het functioneel ruimtegebruik. De totale breedte van de deur is 8,7 m.
Voor de constructie van de deur hebben constructieadviseur ABT en AAArchitects gezocht naar een optimum. Net als de glasgevel is gekozen voor stripstaal, maar met een grotere hoogte (T 60.270.20). De constructie bestaat niet alleen uit stijlen maar ook uit regels in horizontale richting. Het glas is op de staalprofielen gelijmd zodat het constructief meedoet in stabiliteit en stijfheid.
Droogloopmat
De dichting van de deur is uitgevoerd met aanslagprofielen. Onder het scharnierpunt bevinden die zich aan de binnenzijde van de gevel; boven het scharnierpunt zijn ze aan de deur bevestigd. De deur sluit heel nauw, waarbij zowel de kopse kant van de deur als de sponning in de gevel voorzien is van een bekleding met Coral Brush droogloopmat.
De kolommen onder de HEM300 zijn direct naast de deur geplaatst en de staalconstructie boven de deur is vooraf voorzien van een zeeg, zodat de aansluiting zeer strak kon worden. De detaillering is dermate strak dat in gesloten toestand de kitvoeg gewoon lijkt door te lopen.
Voorzetwand
Voor de foyer heeft AAArchitects een bar ontworpen in de vorm van een groot lineair blok gemaakt uit PU gecoat staal. Het blok wordt afgedekt door een wengéhouten blad dat verschuifbaar is en waaronder zich een spoelbak bevindt. Langs de hele gang is een nieuwe voorzetwand geplaatst van donkergrijze lamellen, met daarin nissen waarin servies en dergelijke kan worden geplaatst.
